24, نوامبر, 2008

شهادت مجازی!

Category: یادداشت های شخصی – Author: سيدمرتضي هاشمي مدني

در روز تولدم وهابی ها وب سایتم را هک کردند. داشتم فکر می کردم امروزه دیگر فضای حقیقی تنها فضای نفس کشیدن (و نفس دیگران را قطع کردن) نیست. فقط آن مردک وهابی بیرون نیست که سی کیلو بمب ببندد به خودش و صد ها نفر را بکشد. افراطی ها در فضای مجازی هم فعال شده اند. یادم  می آید تابستان امسال که به عمره ی دانشجویی رفته بودم ، یکی از همین وهابی ها جلوی بقیع کارتی به ما داد که یک سری آدرس اینترنتی روی آن نوشته شده بود. بالایش هم نوشته بودند “سایت های مفید”. لیست سایت های تبلیغاتی وهابی ها بود.

 وقتی یک هکر سعودی اینجا را هک کرد-و عکس توهین آمیز به امام ، رهبر و آیت الله سیستانی را در صفحه ی اول گذاشت- به این فکر افتادم که اگر در دنیای حقیقی آن مردک وهابی بمب به خودش می بندد و میان شیعیان می رود ، وقتی در دنیای واقعی شیعیان کشته شده را شهید می دانیم ،و وقتی که گروه های مبارز شیعه در لبنان و عراق و ایران کار خود را جهاد می نامند ، از سوی دیگر وقتی که وهابی ها همین کار را در دنیای مجازی هم می کنند و سایت های شیعه را هک می کنند ، پس می توان گفت که در عرصه ی مجازی هم این مبارزه ادامه دارد. پس می توان گفت که ما نیاز به جهادگران مجازی داریم. شاید هم بتوان گفت که به یک معنا کسی که هک می شود ، شهید مجازی است. خب پس شهادتم مبارک! خوبی این نوع شهادت ها این است که اگر استخوانی در گلوی شان باشی ممکن است تا چند بار هم شهید شوی!

پ.ن1: این هدیۀ وهابی ها به مناسبت روز تولدم بود!

پ.ن 2: سپاس از حمید که اینجا را دوباره راه انداخت.

15, نوامبر, 2008

نگاهی به فرصت های اپزسیونی PressTV

Category: مطالعات اجتماعی و فرهنگی – Author: سيدمرتضي هاشمي مدني

  

مجله راه 1

این مطلب در آخرین شمارۀ مجلۀ “راه” منتشر شد. در این شماره پرونده ای برای پرس تی وی داشتیم. البته این پرونده هنوز باز است و در شماره های بعد هم مطالبی را خواهیم داشت. در این شماره دوست اهل دلمان  هم نوشته اند که می توانید در وبلاگشان این مطلب را بخوانید*(کاش ما هم اهل دل بودیم نه “اهل نظر”! : ) ) .

_________________________  

با گذشت مدتی از آغاز به کار شبکه ی خبری انگلیسی زبان ایران (Press TV) ،این شبکه مراحل ابتدایی تثبیت خود را پشت سر گذاشته است. سوالی که بعد از گذشت این دوران مطرح می شود این است که سیاست گذاری این شبکه باید روی به کدام جهت داشته باشد تا تأمین کننده ی اهداف انقلاب اسلامی باشد؟ یا به عبارت دیگر چگونه عمل کند تا هم در این رقابت شدید رسانه ای مخاطبان قابل توجهی را به خود جلب کند ،و هم هدف تبلیغی خود ،در رساندن پیام انقلاب اسلامی به مخاطبان غیر ایرانی ،را تأمین کند؟ در اینجا سوال از سیاست گذاری های کلانی است که می بایست با مهارت در برنامه سازی های این شبکه خرد شوند.
(ادامه…)

8, نوامبر, 2008

اوباما

Category: مطالعات اجتماعی و فرهنگی – Author: سيدمرتضي هاشمي مدني

در اولین مصاحبۀ مطبوعاتی بعد از پیروزی در انتخابات اوباما به شش سوال جواب داد. سوال اول دربارۀ اقتصاد ، سوال دوم دربارۀ خانواده و سوال سوم دربارۀ ایران و نامۀ رئیس جمهور بود. او دربارۀ نامۀ رئیس جمهور ایران گفت: “کشور (=امریکا) نمی تواند دو رئیس جمهور(=اوباما و بوش) داشته باشد. من هنوز به کاخ سفید نرفته ام و نمی توانم موضع گیری قاطعی داشته باشم اما به هر حال به نامه جواب خواهم داد” (نقل به مضمون). هنوز زود است دربارۀ اوباما حرف بزنیم. مطمئناً او بهترین گزینه ای بود که منافع امریکا را تأمین می کرد اما آیا بهترین گزینه برای ایران هم هست؟ همان طور که در پست قبل نوشتم این را بعید می دانم.
ساده است. این را بارها هم شنیده ایم که امریکا کشور لابی هاست و قوی ترین لابی ها از آنِ صهیونیست هاست. اوباما هم حتی اگر همان “نیک مردی” باشد که برخی رسانه ها تبلیغ می کنند، در این سیستم از پیش تعیین شده نمی تواند قدمی بدون اجازه بردارد. یا حداقل به نظر نمی رسد یه راحتی بتواند! 

خبر ها و سخنرانی های اوباما را چند ماهی است  که دنبال می کنم. در این مدت به نظرم رسیده است که -و آنچیزی که فعلاً می توان گفت این است که-؛ اوباما یک سیاستمدار جوان و بسیار باهوش است. نمی دانم از این هوش به چه صورت استفاده می کند اما همین قدر می توان گفت که وقتی در امریکا سیاست از دست سیاستمداران خشن و قلدر به دست سیاستمداران زیرک و تحصیلکرده می افتد، سیاستمداران رقیب باید بدانند که زمین بازی عوض شده یا بهتر بگویم؛ بازی از فوتبال امریکایی به شطرنج تبدیل شده. پس حساب شده باید بازی کرد.

4, نوامبر, 2008

انتخابات امریکایی

Category: مطالعات اجتماعی و فرهنگی – Author: سيدمرتضي هاشمي مدني

 اوباما
ساعاتی بیشتر به برگزاری انتخابات امریکا نمانده. هر کدام از دو کاندیدا که رای بیاورند تاثیرات عمیقی بر فضای سیاسی بین المللی خواهند گذاشت.
گرچه انتخاب اوباما برای دنیا هیجان انگیز تر است اما از جهات بسیاری در صورت پیروزی مک کین، گفتمان خاصی تثیبت می شود که برای آینده ی روابط خاور میانه و امریکا مهم است. مک کین همان بوش نیست. بلکه به مراتب از او خطرناک تر است. او راه بوش را ادامه نخواهد داد بلکه از او فراتر خواهد رفت. او در سخنرانی ای از صد سال ماندن در عراق صحبت کرد و معتقد به فشار مضاعف بر کشور های مشکل ساز برای قدرت امریکا است. مک کین همان بوش نیست اما قطعاً در صورت بلند پروازی –که از او و حزبش بعید نیست- به جایگاه امریکا در جهان لطمات جبران ناپذیری می زند و شاید از آخرین رؤسای جمهور دوران قدرت امریکا باشد.
اوباما از سوی دیگر طرفداران بسیاری نه فقط در امریکا که در تمام دنیا دارد. تجمع چند صد هزار نفری مردم آلمان در استقبال از او را به یاد بیاورید. با روی کار آمدن او جریان های جدیدی نه تنها در امریکا که در تمام دنیا به راه خواهد افتاد. احتمال این وجود دارد که او آبروی از دست رفته ی امریکا را به خوبی باز پس بگیرد. “جو بایدن” معاون اول او از طرفداران مذاکره ی بدون پیش شرط با ایران بوده و هست. چند وقت پیش هم در جمع صهیونیست ها گفته بود که شما “چاره ای جز پذیرفتن ایران قدرتمند ندارید”. پس در توهم زندگی نکنید.
مک کین توهم قدرت دارد اما اوباما واقع بین تر است. از سویی امریکای امروز برای باز پس گیری مقام سابق خود در دنیا نیازمند اوبامایی است که واقع بین تر باشد و نه مک کین متوهم. از سوی دیگر مک کین می تواند پایانی برای قدرت امریکا باشد. عدم پذیرش او از سوی جهان به فرایند سقوط امریکا کمک خواهد کرد. پس اگر بخواهیم که از منافع ایرانیان صحبت کنیم سخت است که از بین این دو گزینه یکی را انتخاب کنیم. متوهم جنگ افروز یا واقع بین قدرتمند؟
در هر حال اوباما تا الان همیشه جلو تر بوده. به غیر از مدت کوتاهی که ستاد مک کین چاره ای اندیشید و برای جلب آراء بیشتر “سارا پلین” را به عنوان معون اول او معرفی کرد. این انتخاب تبلیغاتی که بسیار هم مورد انتقاد قرار گرفت تا چند هفته ای مک کین را در رتبه ای بالاتر از اوباما قرار داد. اما “تب پلینی” زود گذر بود. انتخاب او تنها بر اساس ظاهر و “مشخصات جمهوری خواه پسند”* او بود. اگر نه تا الان مهم ترین نقدها متوجه همین کم تجربگی اوست. اوباما سعی کرد با انتخاب بایدن کمبود تجربه ی خود را بر طرف کند و مک کین با انتخاب پلین می خواست کمبود محبوبیت خود را بپوشاند.
______________________
 
* او پیشتر از این از سقط فرزند معلول خود خودداری کرده بود.