23, مارس, 2012

فینگ

Category: حواشی دانشگاه,قصه های جزیره – Author: سيدمرتضي هاشمي مدني – 10:59 ب.ظ

یکی از دوستانم در دپارتمان فلسفه، یک بار درباره‌‎ی لهجه‌اش به من می‌گفت که اهل شمال لندن است و در یک خانواده‌ی کارگری زاده شده. برای همین لهجه‌ی خاصی دارد که در برخی ترکیب‌ها بیشتر خودش را نشان می‌دهد. از جمله اینکه ترکیب حروف تی و اچ (th) -که مجموعاً چیزی می‌شود بین ت و ث- را به صورت ف تلفظ می‌کند.

بعد ایشان دو سالی هم در کلاس برای دانشجویان کارشناسی تدریس داشت. می‌گفت یک بار بعد از سه هفته که از ترم گذشته بود یکی از بچه‌های کلاس جرأت کرد و پرسید: «ببخشید، این “فینگ” که مدام بهش اشاره می‌کنید، اصطلاح کدوم یک از فلاسفه‎‌ست و چه معنایی داره؟» بعد از کلی فکر، به این نتیجه رسید که منظور از فینگ، تینگ (thing = چیز)  است.

دانشجوی مربوطه فکر می‌کرد که استادی که این‌قدر بر فلسفه‌های مختلف احاطه دارد و مدام از کانت و هگل و شوپنهاور نقل قول می‌آورد، الکی به “فینگ” اشاره نمی‌کند. لابد این هم اصطلاحی است در ردیف “روح مطلق” هگلی و “گایست” هایدگر یا “شباهت خانوادگی” ویتگنشتاین!

5 نظر »

 1. امان از این لهجه های انگلیسی. لابد فینگلیش هم مربوط به معتقدان به فینگ به صورت افراطی آن است :) یاد خاطرات خوشی انداختید ما رو. اشتیودنت به جای استیودنت، و آفتن به جای آفن، و از این قبیل اعجازهای همکلاسی های قدیمی مان.
  _____________________
  فینگلیش! :)))

  نظر توسط از زندگی — 2, آوریل, 2012 @ 8:17 ب.ظ

 2. http://alef.ir/vdcd5j0fnyt0o56.2a2y.html?148779

  نظر توسط الف — 6, آوریل, 2012 @ 11:53 ق.ظ

 3. آقای دکتر اباذری یکبار که بوردیو درس میداد گفت که هویت طبقاتی هویتی اساسی و ریشه دار در فرانسه است و حتی لهجه طبقات پایین و بالا فرق دارد. همان بحثی که بوردیو مطرح می کند که زبان دانشگاهی مانع بالا آمدن طبقات پایینی است که زبان دیگری دارند. حالا اینکه شما میگوئی طبقه پایین مؤید همان نظر است.

  نظر توسط محمدحسین بادامچی — 6, آوریل, 2012 @ 4:50 ب.ظ

 4. http://alef.ir/vdcamwn6u49nmw1.k5k4.html?150052
  ببخشید لینک قبلی اشتباه شد.
  اصلاح فرمایید

  نظر توسط الف — 13, آوریل, 2012 @ 8:53 ب.ظ

 5. باعرض سلام وادب جعفري نيا هستم دانشجوي دكتري جامعه شناسي و عضو هيات علمي دانشگاه آزاد بوشهر.مطلبي ازحضرتعالي تحت عنوان راديكاليسم انقلابي ومحيط زيست رامطالعه نمودم چون دارم بررساله دكتريم كه درباره رفتارهاي زيست محيطي درپارس جنوبي (عسلويه) كارميكنم استدعا دارم دراين زمينه بنده رامساعدت بفرماييد
  ___________________
  سپاس‌گزارم! یادداشت مذکور تنها یک یادداشت وبلاگی بود. متاسفانه موضوع رساله‌ی من مرتبط با محیط زیست نیست و با وجود علاقه به موضوع، مطالعه‌ی چندانی در این زمینه نداشتم. اینطور که به نظر می‌رسد در این موضوع شما باید بنده رو مساعدت کنید. اما در کل اگر مطلبی بود و از من کاری بر می‌اومد حتماً با من تماس بگیرید. آدرس ایمیل من در صفحه‌ی «درباره‌ی کلمه» از همین وبلاگ آمده.

  نظر توسط جعفري نيا — 14, آوریل, 2012 @ 7:34 ق.ظ

RSS برای دیدگاه‌های‌ این نوشته. | TrackBack URI

نظر بدهيد